Systemy Defence

High Mobility Military Vehicle

HiMO - cywilnie wyglądający pojazd wysokiej mobilności przeznaczony do zadań wojskowych.

Firma Arctic Trucks rozpoczęła ambitny projekt w 2003 roku, który zakładał stworzenie perfekcyjnego, cywilnego pojazdu wysokiej mobilności do wykonywania zadań militarnych. Pojazd o cywilnym wyglądzie powinien być połączeniem komfortu i właściwości typowego osobowego pojazdu z napędem na cztery koła oraz pojazdu terenowego sprawdzającego się w najbardziej wymagających warunkach terenowych wyposażonego w dodatkowe wyposażenie wojskowe. Pojazd został stworzony na podstawie doświadczenia jakie firma Arctic Trucks rozwija od 1990 modyfikując samochody Land Cruiser, tak by stawały się pojazdami dającymi sobie wyśmienicie radę w ekstremalnych warunkach.

HiMO jest pojazdem o wysokiej mobilności, posiadającym wszystkie zalety Toyoty Land Cruiser V8/200 i występuje w wersjach od AT 35 do AT 42, które oferują modyfikacje odpowiadające wymaganiom warunków terenowych. AT 42 jest najwyższą wersją super terenowego pojazdu wyposażonego w 42 calowe opony, wzmocnioną ramę i inne modyfikacje, które sprawiają, iż pojazd zniesie prawie wszystko oferując komfort Toyoty Land Cruiser V8/200.

Właściwości zmodyfikowanego pojazdu pozostają niezmienne w trakcie jazdy w trudnych warunkach terenowych nawet z dodatkową wagą jaka niesie uzbrojenie samochodu.

  • LOS – cywilna wersja Toyoty Land Cruiser V8/200 jest wyposażona w  standardowy silnik diesla, sterowany elektronicznie jaki oferuje Toyota. Jednostka sterująca (ECU) posiada funkcję trybu awaryjnego, która redukuje działanie w sytuacji gdy wykryty zostanie błąd w działaniu silnika. Jednak w wyjątkowych sytuacjach posiadanie pełnej mocy silnika może okazać się kluczowe. Stąd też HiMO jest wyposażony w system LOS który omija tryb awaryjny silnika i zezwala na jazdę przy pełnej mocy.
  • AES -  dla tego pojazdu firma Arctic Trucks wytworzyła dodatkowy system elektroniczny (AES), który jest całkowicie niezależny i posiada własny panel sterowania, a także zabezpiecza dodatkowe wyposażenie  przed uszkodzeniem  oryginalnego systemu elektronicznego samochodu. 
  • Dodatkowy system 150A 24V – pojazd posiada dodatkowy generator 150A 24 V napędzany niezależnym paskiem wraz z oddzielnym akumulatorem, który ma gniazdka rozmieszczone w różnych miejscach pojazdu.
  • EMC – kompatybilność elektromagnetyczna. System EMC jest dostępny w związku z faktem, iż oryginalny, niezmodyfikowana Toyota Land Cruiser V8/200 wytwarza elektroniczne zakłócenia wpływające na systemy komunikacyjne. System EMC zabezpiecza również pojazd przed zewnętrznymi falami elektromagnetycznymi.
  • BOS – System Zaciemniający (BOS) który posiada 5 opcji sterowania światłem umożliwia pozostanie niezauważonym poprzez zaciemnienie wszystkiego w pojeździe.

Rodzaje rozwiązań opancerzenia – pojazd może być dostarczony w wersji kulo ochronnej. Arctic Trucks wraz z czeską firmą SVOS oferuje testowane i certyfikowane rozwiązania zabezpieczające przed zagrożeniami ze strony broni palnej wysokiego kalibru jak i zabezpieczeniami dachu i podłogi przed eksplozjami. Co więcej pojazd jest odporny na wybuchy boczne oraz materiały wybuchowe domowej roboty.

HiMO jest obecnie używany przez armię norweską i litewską. Również siły specjalne używają pojazdów HiMO, gdyż dowiodły one niezawodności i wysokiej wydajności w najtrudniejszych warunkach terenowych jak i sprawdzają się jako idealny pojazd do zadań militarnych.

Samochód zostanie dopasowany do potrzeb Państwa zespołu tak by zapewnić możliwie maksymalny sukces misji.

 

Zainteresowany?

napisz lub zadzwoń

Formularz kontaktowy

[+48] 85 711 95 58

od pon-pt w godzinach 8:00 do 17:00